SRŠEŇ ASIJSKÁ
ZNIČÍME JE,
NEŽ ONI ZNIČÍ VÁS!
SRŠEŇ ASIJSKÁ
Sršeň asijská (Vespa velutina) je nebezpečný druh hmyzu, který se stává v posledních letech významným škůdcem. Tento druh sršně se šíří po celé Evropě a jeho populace neustále roste. Sršně asijské mohou být pro lidi a hospodářská zvířata velkým nebezpečím, protože jejich žihadlo obsahuje silný jed.
Jedná se o útočnou a dravou sršeň. Jejich škodlivý vliv se projevuje hlavně v plenění včelstev, a to v podstatně větší míře než sršeň obecná. Evropské včely se těmto útokům neumějí (na rozdíl od těch asijských) úspěšně bránit. Jejich negativní působení se promítá i do jiných oblastí – napadání ovoce atd.
Kromě ohrožení zdraví jsou sršně asijské také hrozba pro hospodářství. Tyto škůdce napadají včelstva a mohou způsobit jejich úplné zničení. Navíc sršně asijské poškozují ovocné stromy a další plodiny, a tím přináší ztráty zemědělcům.
Proti sršni asijskému se využívají různé metody, jako jsou například pasti nebo insekticidy. Je důležité jednat rychle a efektivně, aby se zabránilo dalšímu šíření této škůdce. Pokud máte podezření na výskyt sršní asijských v okolí vašeho domu nebo na vaší zahradě, obraťte se na odborníky na hubení škůdců.
Pokud se vám podaří odhalit hnízdo sršní asijských, nezkoušejte ho odstraňovat sami! Sršně asijské jsou velmi agresivní a mohou napadnout i větší skupinu lidí. Na odstranění hnízda by se měli vždy podílet odborníci na hubení škůdců, kteří mají potřebné znalosti a vybavení pro takovou práci.
Pamatujte, že sršně asijské jsou nebezpečné škůdce, se kterými se nesmí zahrávat. Pokud máte podezření na jejich přítomnost, neváhejte a obraťte se na nás.
Víte, že?
Dělnice dosahují cca 20 mm, královna může měřit až 32 mm.
V roce 2004 byl tento druh sršně zavlečen i do Francie, odkud se šíří dál do dalších evropských zemí.
Hnízda si stavějí jako jiné sršně z rozžvýkaného dřeva a slin (papíroviny) a staví si je také podobně – na stromech, pod střechami budov, ale někdy i pod zemí. Přestože jsou oproti sršním obecným menší, jejich hnízdo může dosahovat až 100 cm – jejich životnost je zhruba od dubna do listopadu.
Dospělci se živí nektarem, ovocnými šťávami, mízou. Larvy jsou krmeni hmyzem a jinými malými členovci, zdechlinami a dokonce i masem (vše předžvýkané).
Oproti sršni obecné, která vzdává pronásledování své oběti cca po dvaceti metrech, je sršeň asijská vytrvalá, svou oběť pronásleduje většinou dokud ji nedostihne.
Jak vám v NEXI pomůžeme?
Členovci představují značné zdravotní i psychické nebezpečí pro lidi i zvířata, ale mohou také ničit různá zařízení, potraviny čI konstrukce staveb. Členovci se mohou velice rychle množit, proto je velice důležitá prevence (například ochranné sítě proti hmyzu). Profesionálové společnosti NEXI jsou způsobilí k řešení a předcházení problémů s členovci a jejich likvidaci. Díky individuálnímu přístupu k hubení členovců a jiných škůdců vám společnost NEXI vyřeší a zajistí ochranu před škodlivými živočichy.
Spojte se s námi
Náš tým je vám
k dispozici 24 hodin denně.
Volejte prosím mezi 8:00 a 18:00 hod.