TERMITI
ZNIČÍME JE,
NEŽ ONI ZNIČÍ VÁS!
TERMITI
Termiti se v současné době na našem území nenacházejí, ale v dnešním globalizovaném světě v ruku v ruce se změnou klimatu se dá předpokládat, že se s jejich přítomností budeme brzo potýkat. Proto se na těchto stránkách věnujeme i tomuto tématu.
Protože termiti dokáží rozkládat dřevo a jiné organické materiály, což může vést k vážnému poškození budov či jiných staveb, jsou často považováni za škůdce.
Tyto drobné hmyzí organismy bývají označováni jako bílí mravenci, nejbližším příbuzným tohoto řádu jsou však švábi.
Termiti mají světlé zabarvení, které je jejich typickým znakem. Jedná se o sociální hmyz, který žije v koloniích a vytváří si hnízda – podzemní, nadzemní a nebo v odumřelých stromech. Přičemž ta nadzemní mohou dosahovat až několik metrů a podzemní hnízda jsou pak systémem „spižíren“ a chodeb, které vedou k potravě a vodě.
Termiti v kolonii tvoří několik kast (většinou tři) odlišujících se od sebe mimo jiné stavbou těla, svým vývojem a samozřejmě také svým postavením. Většinou se jedná o dělníky, vojáky a královský pár. Nejpočetnější skupinu v kolonii tvoří dělníci, kteří mají měkké tělo, jsou bez křídel a slepí. Jejich posláním je hlavně zajišťovat potravu, zároveň také stavět a opravovat hnízdo. Jsou sterilní. Vojáci jsou také sterilní; bez křídel a stejně jako dělníci mají oči zakrnělé. Mají ale tvrdou hlavu s velkými kusadly. Jejich posláním je obrana. Rozmnožovat se je schopný jen královský pár. Jejich tělo je tvrdé – v době rojení mají dva páry křídel, která jim pak upadnou. V kolonii jsou připraveni také „náhradníci“ pro případ, že by o kteréhokoliv jedinec z královského páru přišli.
Boj proti termitům může být obtížný a vyžaduje značné úsilí. Proti nim se však lze úspěšně bojovat pomocí speciálních postupů a technologií, jako jsou například speciální chemikálie a ochranné bariéry. Pravidelné kontroly budov a dalších konstrukcí jsou také důležité, aby se předešlo rozsáhlému škodlivému působení termitů.
Víte, že?
Co se obecné stavby těla týká – jejich vakovitý zadeček je podlouhlý, sestávající z deseti kroužků, zakončený dvěma krátkými štěty. Zadohruď a středohruď jsou stejně velké a od větší předohrudi jsou viditelně oddělené. Velikost dělníků bývá 2-14 mm a velikost královen může být kolem jednoho centimetru.
Vědecká studie publikovaná v roce 2016 doložila objev pravěkých termitů žijících již před 99 miliony let (na počátku pozdní křídy) – termiti zakonzervovaní v jantaru.
Vývoj probíhá proměnou nedokonalou. V první fázi vývoje jsou všechny nymfy schopné stát se jakoukoliv kastou – o budoucím vývoji rozhodne složení potravy, feromony a hmatové impulzy vznikající při kontaktu s ostatními nymfami a dělnicemi. Délka života může být od několika týdnů (dělníci) až po 15 let (královny).
Termiti jsou světloplaší.
Jak vám v NEXI pomůžeme?
Členovci představují značné zdravotní i psychické nebezpečí pro lidi i zvířata, ale mohou také ničit různá zařízení, potraviny čI konstrukce staveb. Členovci se mohou velice rychle množit, proto je velice důležitá prevence (například ochranné sítě proti hmyzu). Profesionálové společnosti NEXI jsou způsobilí k řešení a předcházení problémů s členovci a jejich likvidaci. Díky individuálnímu přístupu k hubení členovců a jiných škůdců vám společnost NEXI vyřeší a zajistí ochranu před škodlivými živočichy.
Spojte se s námi
Náš tým je vám
k dispozici 24 hodin denně.
Volejte prosím mezi 8:00 a 18:00 hod.