KLÍŠŤÁK HOLUBÍ
ZNIČÍME JE,
NEŽ ONI ZNIČÍ VÁS!
KLÍŠŤÁK HOLUBÍ
Klíšták holubí je druh škůdce, který se vyskytuje hlavně na ptácích, ale také se může přisát na kožešinová zvířata i lidi. Tento druh klíštěte se vyznačuje poměrně velkou velikostí, s délkou těla až 5 mm, a charakteristickým šedohnědým zbarvením.
Klíšták holubí je potenciálním přenašečem různých chorob a infekcí, včetně boreliózy, encefalitidy a dalších onemocnění, což může mít závažné důsledky pro zdraví lidí a zvířat. Škůdci se přisávají na kožní povrch hostitele, kde se živí jeho krví. Pokud se neodstraní včas, může dojít k infekci a dalším komplikacím.
Hubení probíhá vyčištěním zamořených prostor a následným postřikem pyretroidy. Po ukončení prací, je potřeba zamezit holubům v přístupu, zejména do půdních prostor a podobně.
Boj s klíštětem holubím může být obtížný, protože se rychle rozmnožuje a je velmi odolné vůči některým druhům biocidů. Zabraňující opatření zahrnují pravidelnou kontrolu kožešinových zvířat a odstraňování napadených klíšťat, stejně jako pravidelné očkování proti chorobám přenášeným klíšťaty. Další možností je použití repelentů nebo speciálních oblečení při pobytu v oblastech, kde se klíště holubí vyskytuje.
Je důležité věnovat pozornost prevenci vzniku škůdců jako je klíště holubí, pravidelně kontrolovat zvířata a zamezit šíření klíšťat na jiné oblasti. Tím lze minimalizovat riziko vzniku škod na zdraví a zajistit bezpečnost vašich zvířat a vaší rodiny.
Víte, že?
Klíšťáka holubího, jak už jejich název napovídá, naleznete nejčastěji v blízkosti holubů a holubích hnízd. Přisáté larvy jsou pak dále přenášeny a zavlečeni mohou být i přímo do obydlí, nejčastěji se tak děje především u půdních či jiných prostor, kam mají holubi přístup – jako jsou balkóny, lodžie, kde holubi mohou sedat na zábradlí, ale i podkrovní byty ve starých domech. Pak je reálná možnost, že si klíšťák vybere za hostitele spícího člověka, kterého si v noci po opuštění svého hnízda vyhledá. Jeho bodnutí je většinou bolestivé – v místě přisátí, může vzniknout podlitina velikosti mince, která je nejdříve světle červená, ale s postupem času se vybarví do fialovo-modra a na rozdíl od klasické modřiny mizí až za několik týdnů.
Svou délkou mohou dorůst až 8 milimetrů. Samotná larva ve svých různých stádiích (2-6) se musí alespoň jedenkrát napít krve. Samci a samice pak sají opakovaně. Zajímavé je, že mohou hladovět i několik let.
Hubení probíhá vyčištěním zamořených prostorů a následným postřikem pyretroidy. Po ukončení prací by měl majitel objektu zabezpečit, aby se zamezil přístup holubů, a to zejména do půdních prostor.
Jak vám v NEXI pomůžeme?
Členovci představují značné zdravotní i psychické nebezpečí pro lidi i zvířata, ale mohou také ničit různá zařízení, potraviny čI konstrukce staveb. Členovci se mohou velice rychle množit, proto je velice důležitá prevence (například ochranné sítě proti hmyzu). Profesionálové společnosti NEXI jsou způsobilí k řešení a předcházení problémů s členovci a jejich likvidaci. Díky individuálnímu přístupu k hubení členovců a jiných škůdců vám společnost NEXI vyřeší a zajistí ochranu před škodlivými živočichy.
Spojte se s námi
Náš tým je vám
k dispozici 24 hodin denně.
Volejte prosím mezi 8:00 a 18:00 hod.